Blog

MLEKO w KULTURZE: Anglia

Category: Bez kategorii

W Anglii mleko jest głównym składnikiem tradycyjnej herbatki “five o’clock”.

Jak wiecie, Anglicy piją herbatę co najmniej sześć lub siedem razy dziennie, ale ta o piątej jest punktem obowiązkowym – ten mały rytuał oznacza koniec dnia pracy. 
Tradycyjnie Anglicy używają do swojej herbaty z mlekiem mieszanki English Breakfast Tea. Osobno parzy się herbatę w czajniku, a mleko dodaje bezpośrednio do filiżanki. Istnieje zwyczaj wlewania najpierw mleka do filiżanki, a następnie dolewania do niego herbaty.

Ma to dwie zalety: po pierwsze mleko jest bardziej równomiernie ogrzewane przez gorącą herbatę, co zapobiega jego ścinaniu się.
Po drugie zaś, dawniej na szlacheckich dworach używano kosztownej zastawy z chińskiej porcelany o niezwykle cienkich ściankach.
Anglicy w obawie o swoje delikatne filiżanki wlewali najpierw zimne mleko, aby uchronić naczynie przed nagłą zmianą temperatury i tym samym możliwością pęknięcia.

Brytyjczycy podają do herbaty przysmaki, takie jak słodkie bułeczki, małe trójkątne kanapki na jeden kęs z dodatkiem ogórka, szynki, jajek lub wędzonego łososia, a także miód i dżem