Blog

MAŁY NIEJADEK

Category: Bez kategorii

Co zrobić kiedy dziecko odmawia jedzenia?

Prawidłowo rozwijające się dziecko posiada naturalną regulację apetytu. Dzieci często w trakcie posiłków manifestują rodzącą się potrzebę niezależności. 
Robią to poprzez jedzenie tylko wybranych produktów oraz chęć jedzenia samodzielnie. Nieustannie należy zapewniać dziecku dostęp do 4-5 pełnowartościowych posiłków dziennie, by mogło zaspokoić swój głód odpowiednimi pokarmami.
Dobrym pomysłem jest podawanie dziecku do wyboru dwóch dań – tak aby mogło decydować na które ma ochotę.

Uwaga na słodycze!
Dzieci spożywające między głównymi posiłkami słodycze, słodkie napoje i słone przekąski, w porze posiłku nie wyrażają chęci jedzenia bądź zjadają niepełne porcje. Ważne jest, by podaż słodyczy była ograniczona, a przynajmniej kontrolowana przez rodziców. U dzieci między 2 a 5 rokiem życia często pojawia się neofobia, czyli niechęć do próbowania nowych smaków. Szczególna rola rodzica polega w takim przypadku na cierpliwym wielokrotnym podawaniu dziecku nowego produktu, ale bez przymusu do zjedzenia. Należy pamiętać, że dzieci naśladują rodziców. Ważne jest, by tym co jemu dawać dzieciom dobry przykład. W ten sposób właśnie kształtują się nawyki żywieniowe.

Warto jest zadbać o przyjemną atmosferę w trakcie posiłku. Nie chodzi o zabawę w trakcie jedzenia czy oglądanie telewizji, ale o unikanie przez rodziców napięć przy stole. Kary, groźby oraz namawianie do jedzenia również nie poskutkują tym że maluch zacznie jeść więcej, a raczej doprowadzą do trwałej niechęci do problematycznego produktu oraz sprawią, że posiłek stanie się dla dziecka sytuacją stresującą. Nie przedłużajmy posiłków. Czas spędzony przy stole nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Jeśli teraz dziecko nie zjadło całego posiłku, z pewnością nie odmówi zjedzenia go w czasie kolejnego. Tylko miła i bezpieczna atmosfera pomoże rodzicom cierpliwe przetrwać ten trudny czas w rozwoju dziecka.