Blog

Co siedzi w mleku? FOSFOR

Category: Bez kategorii

Fosfor spełnia szereg funkcji w organizmie.
To składnik każdej komórki ustroju, uczestniczy w wytwarzaniu energii oraz w procesach skurczu i rozkurczu mięśni. Jako składnik kwasów nukleinowych bierze udział w procesie namnażania komórek. Wchodzi w skład białek, tłuszczów i węglowodanów.

Fosfor to bardzo ważny składnik kości i zębów. Razem z wapniem odpowiada za właściwą mineralizację kości. Warunkuje także proces wchłaniania wapnia. Zawartość fosforu w produktach spożywczych jest na tyle wysoka, że nie stwierdza się jego niedoborów w diecie.

W mleku oraz produktach mlecznych występuje prawidłowa proporcja pomiędzy wapniem a fosforem (stosunek wynosi od 1:0,6 do 1:0,8). Dla optymalnej budowy tkanki kostnej najkorzystniejsza jest sytuacja kiedy wapnia jest więcej niż fosforu. Mleko i produkty mleczne to jedyne produkty, które spełniają ten warunek. Warto zaznaczyć, że w często spożywanych przez dzieci przekąskach, typu chipsy – stosunek wapnia do fosforu wynosi 1:7. Skutkiem długo utrzymującej się hiperfosfatemii (nadmiaru fosforu) może być nadmierne usuwanie wapnia z kości, co w konsekwencji prowadzi do ich osłabienia i zwiększonej podatności na złamania.
Wybierajmy więc zdrową przekąskę dla naszych dzieci, niech będzie to np. koktajl owocowy z jogurtem, nie zaś paczka chrupek.