Blog

  • Home
  • Blog
  • Co siedzi w mleku? TŁUSZCZ MLECZNY

Co siedzi w mleku? TŁUSZCZ MLECZNY

Category: Bez kategorii

Obserwowany wzrost odsetka osób z nadwagą i otyłością, a także coraz częstsze przypadki tych zaburzeń wśród dzieci sprawiają, że powinniśmy zwracać większą uwagę na zawartość tłuszczu w diecie.

Restrykcje dietetyczne w leczeniu nadwagi i otyłości dotyczą głównie tego składnika, a szczególnie pochodzącego z produktów zwierzęcych – ze względu na dominujące w nich nasycone kwasy tłuszczowe.

Tłuszcz zawarty w mleku różni się jednak od tego, który występuje w smalcu czy czerwonym mięsie. Tłuszcz mleczny zawiera ponadto kwasy tłuszczowe nienasycone – kwas linolowy, występujący w postaci sprzężonych dienów (CLA). CLA przypisuje się działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe (obniżanie stężenia glukozy we krwi i zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę).

W dietach dzieci nie ma potrzeby obniżania zawartości tłuszczu poprzez unikanie pełnotłustego mleka i produktów mlecznych, bo to właśnie tłuszczu potrzebują do rozpuszczenia witaminy A, D, E i K, a ich niedobór może prowadzić do zaburzeń wzrostu i rozwoju.